arwa.cz
Obsah

Úřad práce Karlovy Vary

Obsah

Jaký je rozdíl mezi úřadem práce a pracovní agenturou?

Každý, kdo hledá práci, se pravděpodobně setká s pojmy „agentura práce“ a „úřad práce“. I když se tyto dva typy pojmů mohou zdát podobné, tak ve skutečnosti existují některé klíčové rozdíly. Pracovní agentury, známé také jako personální agentury, jsou agentury, které spojují pracovníky s otevřenými pozicemi. Obvykle se specializují na určité odvětví nebo typ pracovníka a mohou být placeni zaměstnavatelem nebo uchazečem o zaměstnání. Naproti tomu úřady práce jsou obvykle řízeny státními organizacemi. Poskytují uchazečům o zaměstnání informace o otevřených pozicích, ale obvykle nehrají roli při přiřazování pracovníků k zaměstnání. V důsledku toho mají úřady práce spíše obecný charakter. Ať už hledáte novou práci nebo se snažíte obsadit otevřenou pozici, je důležité pochopit rozdíl mezi těmito dvěma typy podnikání.

Hledáte práci, ale nevíte kde začít?

Hledání práce může být skličující úkol, zvláště pokud nevíte, kde začít. Existuje spousta zdrojů, ale může být obtížné určit, které jsou spolehlivé a které jsou jen ztrátou času. Než se začnete ucházet o zaměstnání, je důležité provést průzkum a pečlivě zvážit své možnosti. To poslední, co byste chtěli, je skončit v práci, se kterou nejste spokojeni. Pokud si nejste jisti kde začít, začněte tím, že si promluvíte s přáteli a rodinnými příslušníky, kteří již mají zaměstnání o které byste měli zájem. Mohou vám poskytnout určité informace o procesu podávání žádostí, a také Vám pomoci se vyhnout běžným chybám. Jakmile shromáždíte nějaké informace, pusťte se do toho a začněte se ucházet o zaměstnání. Najít tu správnou práci může chvíli trvat, ale nakonec to bude stát za to! Dalším krokem může být zjištění si informací díky odborným článkům a diskuzím. Zajímá vás toto téma? Více zajímavých informací se dozvíte v tomto článku.

Co je úřad práce a o co se stará?

Úřad práce neboli odbor zaměstnanosti je státní agentura odpovědná za pomoc občanům při hledání zaměstnání. Úřad práce může uchazečům o zaměstnání poskytnout informace o volných pozicích, trendech na trhu práce a programech školení. S hledáním kvalifikovaných pracovníků na volná místa může zaměstnavatelům pomoci i úřad práce. V některých případech může úřad práce poskytnout i finanční pomoc uchazečům o zaměstnání nebo zaměstnavatelům. Úřad práce je důležitým zdrojem jak pro uchazeče o zaměstnání, tak pro zaměstnavatele. Využitím úřadu práce můžete zvýšit své šance na nalezení dobré práce nebo obsazení otevřené pozice.

Rozdíl mezi agenturou práce a úřadem práce

Hlavním rozdílem mezi agenturou práce a úřadem práce jsou služby, které každá nabízí. Úřady práce obvykle poskytují uchazečům o zaměstnání zdroje, jako jsou nabídky práce, pomoc při životopisu a kariérní poradenství. Naproti tomu personální agentury nabízejí personalizovanější služby a úzce spolupracují jak se zaměstnavateli, tak s uchazeči o zaměstnání, aby našli tu nejlepší shodu. Personální agentury často poskytují doplňkové služby, jako je příprava na pohovor a pomoc při vyjednávání platu. V důsledku toho by uchazeči o zaměstnání měli pečlivě zvážit své potřeby, než se rozhodnou pro agenturu práce nebo úřad práce.

Personální agentury nabízejí jiné služby než úřady práce

Mezi agenturou práce a úřadem práce je ale velký rozdíl. Zatímco obojí vám může pomoci najít práci, pracovní agentury nabízejí mnohem osobnější přístup. Seznámí se s vámi a vašimi dovednostmi a spolupracují s vámi, aby našli perfektní práci. Naproti tomu úřady práce jsou spíše databáze pracovních míst. Můžete procházet jejich seznamy a žádat o práci online, ale nedostanete stejnou úroveň osobních služeb. V důsledku toho jsou pracovní agentury často lepší volbou pro ty, kteří to s hledáním zaměstnání myslí vážně. Se správnou agenturou budete mít přístup k široké škále pracovních příležitostí a získáte osobní podporu, kterou potřebujete k úspěchu.

Jaké služby poskytuje pracovní agentura a úřad práce?

Pracovní agentura, nazývaná také personální agentura, je společnost, která pomáhá zaměstnavatelům najít zaměstnance či zaměstnání daných uchazečům. Obvykle to dělají tak, že inzerují pracovní místa jménem zaměstnavatele a poté k těmto místům přiřazují vhodné kandidáty. Úřady práce jsou naproti tomu státní organizace, které poskytují uchazečům o zaměstnání informace a pomoc při hledání zaměstnání. Úřady práce obvykle nepomáhají zaměstnavatelům najít zaměstnance, ale mohou nabídnout další služby.

Nabízené služby úřadu práce:

 • Školení dovedností.
 • Psaní životopisů.
 • Pomoc při hledání zaměstnání.
 • Školení a zprostředkování zaměstnání.
 • Úřad práce také poskytuje informace o pracovním právu a bezpečnosti práce.
 • Pomocné programy – tyto programy zahrnují školení na pracovišti, veletrhy pracovních příležitostí a workshopy při hledání zaměstnání. Úřad práce je důležitým zdrojem pro uchazeče o zaměstnání. Díky široké nabídce služeb a programů může úřad práce pomoci uchazečům o zaměstnání najít práci odpovídající jejich dovednostem a kvalifikaci.

Pokud tedy hledáte práci, možná budete chtít začít tím, že se podíváte na místní úřad práce. Pokud jste zaměstnavatel a hledáte nové zaměstnance, možná budete chtít zvážit využití pracovní agentury. Pracovní agentury mohou být drahé, ale mohou vám ušetřit čas a námahu při hledání ideálního kandidáta. Pracovní agentura nabízí mnoho služeb, které úřad práce nenabízí.

Pracovní agentury mohou například pomoci s:

 • dovednostmi v oblasti psaní životopisů,
 • pomoc s pohovory,
 • mohou také být schopni nabídnout radu ohledně toho, jaký typ práce by byl pro jednotlivce vhodný,
 • kromě toho mají pracovní agentury obvykle více kontaktů na trhu práce, což jim může poskytnout výhodu při hledání správné pozice pro jejich klienty,


Je však důležité si uvědomit, že pracovní agentury si za své služby obvykle účtují poplatek, takže s tím vždy souvisí nějaké náklady.

Nabídky práce na úřadu práce

Úřad práce je skvělým místem, kde začít hledat práci. Můžete procházet dostupné pracovní

pozice a najít takové, které vyhovují vašim dovednostem a kvalifikaci. Úřad práce vám také může pomoci najít práci, která je v souladu s vašimi kariérními cíli. Kromě toho vám úřad práce může poskytnout informace o trhu práce a trhu práce obecně. Tyto informace mohou být velmi užitečné, když se rozhodujete, zda přijmout či nepřijmout pracovní nabídku a nabízí aktuální a komplexní seznam volných pracovních míst v celé zemi.

Nabízí řadu dalších zdrojů, které pomohou uchazečům o zaměstnání, včetně tipů na psaní životopisů a rad ohledně pohovorů. Ať už hledáte svou první práci nebo další zaměstnání, nabízí pohodlný způsob, jak najít pracovní místa, která odpovídají vašim dovednostem a zájmům.

Co je lepší, úřad práce či agentura?

Mnoho lidí při hledání práce debatuje o tom, co je lepší, zda úřad práce nebo agentura. Každá možnost má své výhody. Úřad práce je často prvním místem, kam se lidé mohou podívat, když potřebují najít práci.

Hlavní výhodou využití úřadu práce je:

 • Lze využívat zdarma.
 • Úřadů práce je také mnoho, takže si lidé většinou najdou nějaký v jeho lokalitě.
 • Další výhodou je, že úřady práce jsou často napojeny na různé společnosti a mohou lidem pomoci se do nich dostat.
 • Spojování potenciálních zaměstnanců s otevřenými pozicemi.
 • Vedou databázi volných pracovních míst a také seznam kvalifikovaných uchazečů.
 • Mohou také pomoci propojit uchazeče o zaměstnání s možnostmi školení a vzdělávání. Celkově úřad práce poskytuje hodnotnou službu těm, kteří hledají práci

Nevýhodou úřadů práce je, že mají často velkou konkurenci a může být těžké se prosadit. Lidem s tím mohou pomoci pracovní agentury. Hlavní výhodou využití pracovní

agentury je, že bude s každým klientem pracovat individuálně. To agentuře umožňuje dobře poznat své klienty a jejich dovednosti, což usnadňuje jejich nalezení vhodného partnera. Další výhodou je, že agentury mají často spojení s podniky, které nejsou tak známé, což dává jejich klientům výhodu nad konkurencí. Nevýhodou pracovní agentury je, že ji nelze volně používat jako úřady práce. Lidé hledající práci by měli před rozhodnutím zvážit klady a zápory každé možnosti.

Pracovní agentury mohou být dobrou volbou pro lidi, kteří mají na mysli konkrétní kariérní cíle. Tyto agentury se specializují na pomoc lidem při hledání zaměstnání v oblasti jejich zájmu. Často mají dobré vztahy se zaměstnavateli, což jejich klientům může poskytnout výhodu na trhu práce. Pracovní agentury však mohou být poměrně drahé. Mohou také vyžadovat od svých klientů podpis smlouvy, což může být omezující.

Proč si vybrat pracovní agenturu?

Důvodů, proč si při hledání práce vybrat pracovní agenturu, je mnoho. Jednou z největších výhod je možnost spolupracovat s recruiterem, který zná vaše schopnosti a zkušenosti. To může ušetřit spoustu času a energie při hledání vhodného zaměstnání. Spolupráce s agenturou vám navíc umožňuje přístup k většímu počtu pracovních příležitostí. Mnoho společností spolupracuje při najímání výhradně s agenturami, takže možná budete mít větší šanci najít práci, když půjdete přes agenturu. A konečně, pracovní agentury vám mohou nabídnout cenné rady a vedení při hledání zaměstnání. Mohou vám pomoci vytvořit silný životopis a motivační dopis a mohou poskytnout tipy na pohovor. Výběrem pracovní agentury získáte výhodu odborné pomoci po celou dobu hledání zaměstnání.

Zkušenosti X bez zkušeností

Nyní, když víte, co úřad práce a pracovní agentury dělají, je čas pochopit, jaký typ uchazečů o zaměstnání hledají. Když přijde na hledání nové práce, jste buď nekvalifikovaní, nebo zkušení. Kvalifikovaný znamená, že máte zkušenosti, certifikace a/nebo certifikaci na práci& ; v konkrétním odvětví. Příklady těchto typů rolí jsou účetní, kuchař, stavební dělník nebo řemeslník. Nekvalifikovaný znamená, že nemáte kvalifikaci pro pozici, do které se chcete dostat. Může to být proto, že jste právě ukončili střední školu, měníte odvětví nebo jste v regionu nováčkem. Takže pokud jde o to, co agentura hledá: Agentura obvykle hledá kvalifikované pracovníky, kteří budou odpovídat dostupné pozici. Úřad práce pomůže každému uchazeči o zaměstnání, ale je pravděpodobnější, že díky nim získají roli nekvalifikovaní pracovníci. Takže celkově, pokud hledáte pozici, pro kterou máte zkušenosti a dovednosti, je agentura práce vaší nejlepší volbou. Pokud hledáte změnu kariéry nebo nemáte vůbec žádné zkušenosti, pracovní agentury by mohly být tou správnou cestou.

Financování

Obrovským nedorozuměním, které lidé kolem personálních agentur mají, je to, že registrují lidi pouze pro splnění KPI, aby mohli získat finanční prostředky od vlády. Personální agentury nejsou financovány vládou, většina je v soukromém vlastnictví. To znamená, že nedostávají žádné finance od vlády registrací určitého počtu lidí. Jejich finanční model závisí čistě na tom, aby svým klientům našli pracovníky. Takže až si příště budete myslet, že se personální agentura jen snaží shromáždit skupinu uchazečů o zaměstnání, bude to pravděpodobně proto, že se chystá velká zakázka. Takže tady to máte, to jsou hlavní rozdíly mezi úřady práce a personálními agenturami. Musíte si pamatovat rozdíly mezi nimi. Většina personálních agentur dodává zaměstnance do konkrétních odvětví.

Spolupráce úřadu práce s agenturou

Úřad práce a personální agentura spolupracují s cílem najít práci pro každého uchazeče o zaměstnání. Úřad práce zodpovídá za zjišťování, která pracovní místa jsou volná, zatímco personální agentura na každou pozici identifikuje potenciální kandidáty. Aby bylo zajištěno, že správný kandidát bude spojen se správnou prací, musí obě agentury úzce spolupracovat. Tato spolupráce je nezbytná k tomu, aby pomohla lidem najít zaměstnání a zajistila, aby podniky měly zaměstnance, které potřebují k efektivnímu fungování. Bez této spolupráce by bylo mnohem obtížnější najít vhodné pracovní místo pro lidi a trh práce by byl mnohem méně efektivní. Spolupráce mezi úřadem práce a personální agenturou je proto nezbytná k tomu, aby si práci našel každý, kdo chce.

Jakožto společnost Arwa, která má dvě pobočky, a to v Ostravě – Jiráskovo náměstí a v Karlových Varech na adrese Dr. Davida Bechera také úzce spolupracuje s úřady práce. Snažíme se najít tou nejlepší cestou to nejlepší zaměstnání pro naše uchazeče, případně ostatní společnosti. Spolu s úřadem práce spolupráce funguje na vzájemné pomoci, kdy úřad práce zajistí databázi všech momentálně volných míst a my se postaráme o jejich obsazení a zároveň dosáhnout spokojenosti našich klientů. Arwa má také několik partnerů, díky kterým se stále rozrůstá. Patří mezi ně především známé portály na nabídky práce. Díky této široké spolupráci se nám daří udržovat profesionální přístup a kvalitní služby. Snažíme se zajistit, aby náš zaměstnanec společně s našim klientem byli vždy spokojeni.

Stále si nevíte rady s výběrem té nejlepší pozice či hledáte vhodného zaměstnance pro svou firmu? Nechte si poradit od profesionálů a napište nám. Jak již bylo zmíněno, najdete nás také na pobočce v Ostravě a také v Karlových Varech.

Picture of ARWA Personaldienstleistungen s.r.o
ARWA Personaldienstleistungen s.r.o

ucházejte se za 60 sekund

Jméno, Telefon, E-mailová adresa.

Více článků

Vzor životopisu

Úvod Životopis je základním kamenem každého úspěšného hledání práce. Je to první příležitost, jak udělat dojem na potenciálního zaměstnavatele a zdůraznit vaše dovednosti a zkušenosti.

SLEDUJTE HNED

Úřad práce Karlovy Vary