arwa.cz
Obsah

Pracovník ve výrobě

Obsah

Pracovníci ve výrobě se vyskytují v různých průmyslových odvětvích, včetně potravinářského, automobilového a farmaceutického. Tato pracovní pozice často bývá označována jako méně zajímavá, ale my vám v tomto článku ukážeme, jak tomu opravdu je a co všechno taková pracovní pozice obnáší.

Existuje mnoho různých typů výrobních dělníků, z nichž každý má své vlastní povinnosti. Níže se budeme zabývat některými nejběžnějšími typy výrobních dělníků a tím, co jejich každodenní povinnosti obnášejí.

Co dělá výrobní pracovník?

Dělník ve výrobě je zodpovědný za řadu úkolů ve výrobním nebo montážním prostředí. Výrobní dělníci obvykle pracují v továrnách nebo závodech a jsou zodpovědní za sestavování výrobků. Tyto výrobky mohou sahat od potravin a nápojů až po automobily a elektroniku.

Povinnosti výrobního pracovníka se mohou lišit v závislosti na odvětví, ve kterém pracuje. Obecně platí, že výrobní dělníci jsou zodpovědní za obsluhu strojů, montáž výrobků a balení předmětů. Mohou být také zodpovědní za provádění kontrol kvality, zaznamenávání údajů o výrobě a úklid pracovních prostor. Výrobní dělníci obvykle pracují v továrnách nebo závodech a často musí dlouho stát. Mohou být také vystaveni hluku, prachu a výparům. Vzhledem k povaze své práce jsou výrobní dělníci vystaveni riziku úrazů.

Pracovní doba

Pracovní doba pracovníků ve výrobě se může lišit v závislosti na podniku, pro který pracují. Někteří výrobní dělníci mohou pracovat v běžnou denní dobu, jiní mohou pracovat na noční směny nebo o víkendech. Ve výrobních a montážních provozech jsou často k dispozici přesčasové hodiny.

Mzda

Většina výrobních pracovníků je placena hodinovou mzdou. V některých případech mohou mít výrobní dělníci nárok na benefity, jako je zdravotní pojištění a dny dovolené. Některé podniky nabízejí také školicí programy pro výrobní pracovníky, kteří chtějí dále rozvíjet své dovednosti.

Výrobní dělníci hrají důležitou roli ve výrobních a montážních provozech. Jsou zodpovědní za celou řadu úkolů, jako je obsluha strojů, montáž výrobků a kontrola kvality. Většina výrobních dělníků dostává hodinovou mzdu a může mít nárok na benefity, jako je zdravotní pojištění a dovolená.

Dělníci na montážních linkách

Pracovníci montážní linky jsou zodpovědní za sestavování výrobků na pohyblivém dopravním pásu. Jak výrobky sjíždějí po dopravníkovém pásu, pracovníci montážní linky přidávají potřebné součásti, než je předají dalšímu pracovníkovi. Tento typ práce vyžaduje dobrou koordinaci rukou a očí a smysl pro detail.

Obsluha strojů

Obsluha strojů je zodpovědná za provoz strojů, které vytvářejí výrobky. Tento typ práce vyžaduje dobré mechanické dovednosti a dobrou znalost fungování stroje. Obsluha strojů musí být také schopna řešit problémy, které se vyskytnou během výrobního procesu.

Balírny

Balírníci jsou zodpovědní za balení výrobků určených k přepravě. Tento typ práce vyžaduje dobré organizační schopnosti a smysl pro detail. Balírníci musí být také schopni zvedat těžké krabice a dodržovat bezpečnostní pokyny při manipulaci s nebezpečnými materiály.

Inspektoři kontroly kvality

Inspektoři kontroly kvality jsou zodpovědní za kontrolu výrobků z hlediska výskytu vad. Tento typ práce vyžaduje dobrý smysl pro detail a dobrou znalost protokolů kontroly kvality. Inspektoři kontroly kvality musí být také schopni používat různá zkušební zařízení k posouzení kvality výrobků

Pokud máte zájem o práci ve výrobě, můžete prozkoumat mnoho různých typů pozic výrobních pracovníků. Od pracovníka na montážní lince až po inspektora kontroly kvality – určitě se najde role, která bude vyhovovat vašim schopnostem. Ještě dnes se můžete obrátit na nás, na Arwu, kde se o vše postaráme!

Arwa vám najde práci: lehká práce ve výrobě pro vás!

Mnoho společností nepřikládá význam pouze dovednostem a znalostem uchazeče, ale také osobním přednostem každého jednotlivce. Co vlastně u nás znamená práce ve výrobě a jaké pozice nabízíme?

Mezi výrobní odvětví u nás patří:

 • Potravinářský průmysl
 • Obrábění a zpracování dřeva
 • Sklářský průmysl
 • Plastikářský průmysl
 • Kovoprůmysl
 • Elektrotechnický průmysl
 • Automobilový průmysl

Mezi hlavní úkoly operátora výroby patří:

 • Obsluha a monitorování strojů
 • Čištění výrobních zařízení
 • Nakládání výrobního zařízení
 • Označování a třídění zboží

Volná pracovní místa ve výrobě jsou:

 • Obsluha strojů
 • Obsluha zařízení
 • Průmyslový mechanik
 • Výrobní mechanik
 • Mechanik
 • Inspektor kvality

Co vlastně znamená “lehká práce”?

Definice lehké práce spočívá v tom, že se musíte fyzicky namáhat méně než při středně těžké práci. Maximální hmotnost nástrojů, obrobků nebo zboží je 10 kg. Vše pod těchto 10 kg patří do lehké práce. Díky tomu je lehká práce ideální pro osoby, které mění zaměstnání, zaměstnance na částečný úvazek a studenty, protože již po poučení můžete převzít kontrolu a také dohled nad svými činnostmi. Kromě toho jsou šance na přijetí velmi vysoké, zejména v oblasti výroby.

Co vás čeká s personální agenturou Arwa?

Společnost ARWA Personaldienstleistungen s.r.o. nabízí vhodná pracovní místa ve výrobě pro muže a ženy. Jaké výhody vás čekají s naší spoluprací?

 • okamžitý nástup do práce
 • možnost ubytování
 • teplé polední jídlo
 • firemní autobus na cestu do práce (pracovní svozy na směnu do práce)
 • poukázky na stravování
 • čerstvé pracovní oblečení několikrát měsíčně
 • dlouhodobé plánování směn
 • letní a zimní dovolená

Definice výroby u Arwa

Výroba se v podstatě skládá z faktorů, materiálu a práce. Tyto faktory musí být neustále koordinovány, aby byl zajištěn hladký výrobní proces. Čas je také velmi důležitý, proto často mluvíme o „výrobě just-in-time“. Co to ale vlastně znamená a co se za tímto procesem skrývá?

Definice "just-in-time"

Just in time je výrobní a logistický koncept. V překladu to znamená „právě včas“. Jak název napovídá, just-in-time proces spočívá v dodání požadovaných materiálů přesně v dohodnutý čas. Předpokladem jsou flexibilní dodavatelé, kteří současně dodávají spolehlivé a včasné materiály a objednávají velká množství. Proto má tento proces smysl pouze ve výrobě a hromadné výrobě.

Výhody výroby just-in-time

 • Náklady na skladování jsou minimální.
 • Žádné neustálé střídání doručovacích partnerů.
 • Předchozí procesy jsou například odstraněny (ukládání a načítání).

Nevýhody just-in-time výroby

 • Závislost na dodavatelích může vést ke ztrátě podnikání.
 • Vysoká pravděpodobnost nedostatku materiálu.
 • U krátkodobých nabídek jiných poskytovatelů není velká flexibilita.

Uvažujete o práci ve výrobě? Tady je to, co byste měli vědět

Dělník ve výrobě je zodpovědný za řadu úkolů ve výrobním nebo montážním prostředí. Pokud uvažujete o práci ve výrobě, je důležité vědět, co každodenní povinnosti této pozice obnášejí a jaké konkrétní dovednosti a zkušenosti jsou nezbytné pro úspěch. V tomto odstavci na blogu se podrobně podíváme na náplň práce pracovníka ve výrobě, abyste se mohli rozhodnout, zda je to pro vás ten správný kariérní krok.

Co byste měli umět?

Fyzická síla:

Mnoho pozic výrobních pracovníků vyžaduje zvedání těžkých předmětů nebo práci s těžkými stroji. Proto je pro úspěch v této pracovní pozici nutná fyzická síla.

Smysl pro detail:

Výrobní dělníci musí mít velký smysl pro detail, aby zajistili, že hotové výrobky splňují všechny normy kvality. To zahrnuje provádění pravidelných kontrol a zachycování jakýchkoliv závad nebo chyb.

Mechanické schopnosti:

Mnoho pracovních pozic ve výrobě zahrnuje obsluhu strojů. Proto je často nutné mít alespoň určité mechanické schopnosti nebo zkušenosti s prací se stroji. I ti, kteří zkušenosti nemají, mohou být v této roli úspěšní, pokud jsou schopni se rychle učit a dobře se řídit pokyny.

Manuální zručnost:

Mnoho společností nepřikládá význam pouze dovednostem a znalostem uchazeče, ale také osobním přednostem každého jednotlivce. Co to vlastně znamená manuální zručnost a co to všechno obnáší?

Definice manuální zručnosti

Co vlastně znamená manuální zručnost a co to přesně je? Pokud máte šikovné ruce, je pro vás manipulace s nástroji a materiály při práci velmi snadná. Pokud máte také silnou vytrvalost a kreativitu, můžete na následující otázku: “Mám řemeslné nadání?” odpovědět “ano”. Mnoho zručných lidí tráví spoustu času ve své dílně. Proč byste ale nemohli ze svého koníčka udělat profesi? Máte motivaci a baví vás vaše práce? Pak byste se rozhodně měli zde přihlásit, protože jen praxe dělá mistra!

Nebojte se nás kontaktovat!

Pokud uvažujete o kariéře ve výrobě, tento příspěvek by vám měl poskytnout dobrou představu o tom, co můžete od této role očekávat. S prací pracovníka ve výrobě je spojeno mnoho různých povinností, od obsluhy strojů až po sledování kontroly kvality. Abyste byli v této roli úspěšní, je důležité mít fyzickou sílu, smysl pro detail a mechanické schopnosti (nebo alespoň ochotu učit se). Máte předpoklady pro to, abyste se stali úspěšným pracovníkem ve výrobě? Kontaktujte nás! My se o vše ostatní postaráme a najdeme vám práci snů.

Picture of ARWA Personaldienstleistungen s.r.o
ARWA Personaldienstleistungen s.r.o

ucházejte se za 60 sekund

Jméno, Telefon, E-mailová adresa.

Více článků

Vzor životopisu

Úvod Životopis je základním kamenem každého úspěšného hledání práce. Je to první příležitost, jak udělat dojem na potenciálního zaměstnavatele a zdůraznit vaše dovednosti a zkušenosti.

SLEDUJTE HNED

Pracovník ve výrobě